Koncert organowy „Stabat Mater” 2 marca 2013

maly plakat koncert 2 marca 2013

Program:

1. Feliks Rączkowski (1906-1989) – Preludium na temat: „Gorzkie Żale, przybywajcie” wykonawca: Stanisław Diwiszek organy solo

2. Antonio Vivaldi (1678-1741) – Stabat Mater RV 621 (1712)
części:

– Stabat mater (Largo)
– Cuius animam (Adagissimo)
– O quam tristis (Andante)
– Quis est homo (Largo)
– Quis non posset (Adagissimo)
– Pro peccatis (Andante)
– Eja mater (Largo)
– Fac ut ardeat (Lento)
– Amen (Allegro)

wykonawcy: Michał Wajda-Chłopicki kontratenor, Stanisław Diwiszek organy

3. Feliks Rączkowski – Preludium na temat „Ach, mój Jezu”
wykonawca: Stanisław Diwiszek organy solo

4. Abraham Louis Niedermeyer (1802-1861)  Aria da chiesa: „Pietà, Signore” (Panie, zmiłuj się)

5. Johann Sebastian Bach (1685-1750)  Aria nr 12: „Blute nur, du liebes Herz” (Krwaw, o drogie serce) z Pasji wg Św. Mateusza BWV 244 (1729)
wykonawcy: Anna Barska – sopran, Stanisław Diwiszek  organy

6. Julius Reubke (1834-1858)  Sonata „94 Psalm” c-moll (1857)
cz. I Grave. Larghetto. Allegro con fuoco
cz. II Adagio
cz. III Allegro (Fugue)
wykonawca: Stanisław Diwiszek – organy solo

Prowadzenie koncertu: Marcin Wąsowski

Koncert odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie przy ul. Bursztynowej 20.

Wstęp wolny.

Stabat Mater Antonio Vivaldiego, napisane na alt, smyczki i organy, „zdumiewający przejaw geniuszu” kompozytora, odnalezione zostało w latach trzydziestych przez Alfreda Casellę w turyńskiej Bibliotece Narodowej w II tomie (Opere sacri e concerti) zbioru Renza Giordano. Pierwsze wykonanie dzieła odbyło się 21 IX 1939 w kościele Św. Franciszka w Sienie podczas „Tygodnia Vivaldiego”. Nie wydaje się możliwe stwierdzenie (przynajmniej na razie) — pisze Casella w przedmowie do swojego wydanego drukiem opracowania — czy kompozycja była zupełna, a tylko fragment jej dotarł do nas, czy też zamiarem Vivaldiego było napisać muzykę jedynie do najważniejszych wyjątków poematu. Zważywszy cudowną doskonałość tej muzyki, uważam za bardziej prawdopodobne, że stoimy w obliczu dzieła skończonego w sobie, któremu Vivaldi rozmyślnie nadał ową skróconą postać”.
Jest to istotnie arcydzieło. Surowa w swej prostocie muzyka, poważna i ekspresyjna, oddaje nastrój i myśli tekstu, nie popadając nigdzie w barokową przesadę. Szeroka linia melodyczna partii wokalnej rozwija się na dyskretnym tle zespołu smyczkowego, któremu przypada tez w udziale kilka samodzielnych epizodów, rozpoczynających lub kończących poszczególne części. Opracowanie Caselli polegało – jak sam podaje – „na realizacji partii organowej, która nie istniała w rękopisie turyńskim, kilku nieznacznych poprawkach oczywistych błędów i kilku modyfikacjach w partiach instrumentów smyczkowych, przy czym wszystkie te retusze zostały ograniczone do ściśle koniecznych”.

STANISŁAW DIWISZEK Diwiszek– ur. w 1985 r. w Lublinie. Ukończył PSM II st. w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej, oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych dra Jarosława Wróblewskiego. W latach 2000-2010 był organistą kościoła p.w. Św. Rodziny z Nazaretu w Lublinie, 2010-2011 pełnił funkcję I organisty i prezentera organów w Bazylice OO. Dominikanów w Lublinie, a od 2010 r. jest tytularnym organistą i kierownikiem muzycznym parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Jest założycielem i dyrygentem chóru parafialnego „Rosarium”, oraz kwartetu wokalnego „Gaudete”, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki w języku łacińskim. Stanisław Diwiszek ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym jednak upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX/XX w., oraz improwizacje. Uczestniczył w kilku kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Marcina Szelesta (muzyka północnoniemiecka). Nagrał dziewięć płyt z muzyką organową i kameralną, jest także autorem muzyki do wielu pieśni kościelnych i nabożeństw, m.in. maryjnych drukowanych w miesięczniku „Jasna Góra”. Jest autorem „Tryptyku miłosnego” do słów polskich poetów, którego premierowe spektakle odbyły się w 2012 roku. Zdobył IV miejsce w konkursie kompozytorskim organizowanym przez Koło Naukowe Studentów IM KUL w 2006 r. Zdobył też wyróżnienie na Studenckim Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rużomberoku (Słowacja) w roku 2009. Koncertował w wielu ośrodkach muzycznych w kraju oraz za granicą (Słowacja, Ukraina). W maju 2011 r. dał prestiżowy recital w Białej Podlaskiej inaugurujący nowe organy zaprojektowane przez ks. prof. Jana Chwałka. Jest solistą, ale także jako akompaniator współpracuje na stałe z różnymi muzykami. W 2009 r. został mianowany członkiem Archidiecezjalnej Komisji Organistowskiej. Od tego samego roku prowadzi klasę organów i uczy też innych przedmiotów w Archidiecezjalnym Studium Organistowskim w Lublinie.

ANNA BARSKA Barska śpiewaczka operowa obdarzona lirycznym głosem sopranowym o szlachetnym, ciepłym brzmieniu. Ur. w 1981 r. w Lublinie. Tutaj też rozpoczęła swoją edukację muzyczną w PSM I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w klasie fortepianu, otrzymując dyplom muzyka instrumentalisty. Ponadto ukończyła Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie dyrygentury chóralnej. W 2010 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. H. Skubis – Kalemby. Podczas studiów muzycznych brała udział w wielu koncertach kameralnych i spektaklach operowych. W 2010 r. kreowała postać Almireny w operze „Rinaldo” G. F. Haendla w ramach V Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursie wokalnym w Krynicy i mistrzowskich kursach prowadzonych przez prof. R. Karczykowskiego i prof. A. Słowakiewicz – Wolańską. Artystka wykonuje muzykę wokalną różnych epok i stylów. W swoim repertuarze posiada utwory z gatunku muzyki sakralnej, oratoryjno – kantatowej, operowej, operetkowej oraz pieśniarskiej. Oprócz działalności artystycznej zajmuje się także prowadzeniem zajęć z zakresu indywidualnej oraz zbiorowej emisji głosu. Od 2012 r. jest asystentką i korepetytorką głosową w chórze ROSARIUM.

MICHAŁ WAJDA-CHŁOPICKI – kontratenor. Michal Wajda

Michał Lech Wajda-Chłopicki jest absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od roku 1992 był członkiem i solistą lubelskich chórów: „SKOWRONKI”,  „KANTYLENA” i  Politechniki Lubelskiej.  W roku 2001 wykonał partie solową w koncercie w ramach przewodu kwalifikacyjnego I stopnia p. B. Pazur w Miserere J. A. Hassego (2001). W roku 2002 wraz z chórem „KANTYLENA”III LO wykonał pod dyr. p. B. Pazur partię altową w Stabat Mater G. B. Pergolesiego. W koncercie w ramach przewodu kwalifikacyjnego II stopnia p. Małgorzaty Nowak wykonał partie solowe w utworach G.G. Gorczyckiego Litanie de providentia divina i Te Deum M.-A. Cherpentiera. W maju roku 2004 zaśpiewał w Glorii A. Vivaldiego wraz z zespołem instrumentalnym Instytutu Muzykologii KUL. Z okazji 10-lecia chóru „KANTYLENA”III LO w roku 2004 wykonał partię solową w Mszy Kreolskiej A. Ramireza. Po pierwszym roku studiów wykonał w Hamburgu partie altowa w Petite Messe solennelle”, a roku 2004 zaśpiewał w tym samym mieście partię solową w Mszy D-dur A. Dvořaka. W Gdańsku bierze udział w organizowanych przez Katedrę Wokalistyki licznych koncertach studenckich, przy udziale Nadbałtyckiego Centrum Kultury. W ramach festiwalu NOVA POLSKA odbywającego się w roku 2004 w Paryżu, zadebiutował w Operze W. A. Mozarta „Apollo et Hyacinthus” w reżyserii Dariusza Paradowskiego, pod dyr. Wojciecha Rodka, w roli Apolla. Spektakl odbył się w wersalskim teatrze MONTANSIER Wersalu. Był to jedyny w historii występ polskiej grupy artystów na scenie tego teatru (listopad 2004). Tydzień później odbyła się w Paryżu (w ramach tego samego festiwalu) prapremiera opery „Iwona, księżniczka Burgunda”, na podstawie dramatu W. Gombrowicza o tym samym tytule, Z. Krauzego, pod dyr. A. Straszyńskiego. Oba spektakle zostały przyjęte bardzo gorąco.

Od roku 2000 jest stypendystą Stowarzyszenia W STRONĘ SZTUKI. Promowany w następujących koncertach: – Koncert specjalny „Przyjaciołom i darczyńcom Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie” 2000, Zaduszki Artystyczne 2000, 2001 –  Fara w Kazimierzu Dolnym, Koncert „Zapalam światło życia” (Dni Starego Miasta) 2001 – Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Koncert „Cantate Domino” 2001 –  Bazylika o.o. Dominikanów w Lublinie, W Stronę Sztuki 2001, Ogród Talentów 2002, 2004 – Filharmonia Lubelska, „Wieczór z kolędą” 2005 – Filharmonia Lubelska. Zarząd Województwa Lubelskiego w latach 2004,2005 i 2006 przyznał Michałowi Wajdzie-Chłopickiemu Stypendium w Dziedzinie Kultury i Sztuki. W maju 2005 r. wziął udział w XI Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego oraz został zaproszony na przesłuchanie do Opery Hamburskiej. W sierpniu 2006 r. rozpoczął współpracę ze światowej sławy włoskim zespołem muzyki dawnej Il Sonatori de la Gioiosa Marca, która zaowocowała koncertami w Salzburgu (Mozarteum) oraz w Hamburgu (Laeiszhalle). W czerwcu 2007 roku wystąpił z recitalem na festiwalu Maggio Musicale Fiorentino.  W listopadzie 2007 r. wziął udział w światowej prapremierze operetki Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69”, która odbyła się w Operze Krakowskiej, pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego, w reżyserii Józefa Opalskiego. W lipcu 2008r. wykonał partię Endymione w Operze La Calisto Francesco Cavalli w Operze w Hamburgu.  W 2009 roku wziął udział w I Letniej Akademii Śpiewu w Gdańsku gdzie otrzymał Nagrodę Specjalną jaką jest wykonanie Stabat Mater G. B. Pergolesiego w Toruniu.

Od 2001 roku współpracuje ze Szhleswig Holstein Musik Festiwal. Corocznie bierze udział w projektach chóralnych oraz wykonuje partie solowe.

Szczególne osiągnięcia:

  • Petite Messe solennelle – partia solowa, Hamburg – Bergedorf, r. 2002,
  • Prawykonanie Then Svenska Messan – mszy szwedzkiej J. H. Romana, Sopot, r. 2002,
  • Udział w VI Kursie Mistrzowskim Dla Wokalistów prowadzonym przez prof. Paula Esswood’a, Gdańsk, r. 2003,
  • Udział w krakowskim festiwalu „Sacrum Profanum”, gdzie zaśpiewał w Pasji wg św. Jana Arvo Pärta, pod dyr. Stanisława Krawczyńskiego, Kraków, r. 2003,
  • Koncert „Uroki wiosny” wraz z zespołem Il Tempo, Wilanów, Wilanów, Talentów. 2004,
  • Wystawienie opery W. A. Mozarta „Apollo et Hyacinthus” w THEATRE MONTANSIER w Wersalu w ramach festiwalu NOVA POLSKA, Wersal, r. 2004,
  • Koncertowe wykonanie opery Z. Krauzego „Iwona, księżniczka Burgunda” w THEATRE SYLWIA MONFORT, Paryż, r. 2004,
  • Udział w Kursie Mistrzowskim Musica Festa Gedaniae prowadzonym przez prof. Jadwigę Rappe, Gdańsk, r. 2005,
  • Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu współczesnego na XI Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu,
  • Udział w festiwalu Viva il Canto,  Cieszyn, r. 2005,
  • Współpraca z zespołem Il Sonatori de la Gioiosa Marca,
  • Recital na festiwalu Maggio Musicale Fiorentino,
  • Światowa prapremiera operetki Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69”,
  • Wykonanie partii Endymione w operze La Calisto w Operze w Hamburgu,
  • Nagroda Specjalna na I Letniej Akademii Śpiewu, Gdańsk 2009.