Chór „Familia” parafii pw. Św. Rodziny w Lublinie powstał jesienią 1986 roku dzięki inicjatywie dwóch miłośników muzyki kościelnej – ówczesnego proboszcza parafii Św. Rodziny, ks. kanonika Ryszarda Juraka oraz parafialnego organisty i dyrygenta, Stanisława Czajkowskiego, który kieruje chórem przez cały czas jego istnienia. Zespół liczy obecnie 25 osób – w większości parafian Św. Rodziny. Podstawowym jego zadaniem jako chóru parafialnego jest oprawa muzyczna świątecznych i niedzielnych (w każdą drugą niedzielę miesiąca) Mszy św. całego roku kościelnego. Służący temu celowi repertuar chóru obejmuje obecnie blisko 150 utworów religijnych kompozytorów polskich i obcych reprezentujących różne epoki od renesansu do współczesności (XVI-XXI w.).
Chór chętnie występuje także poza parafią – w innych kościołach Lublina z katedrą lubelską na czele (tu m. in. w ramach koncertów chóralnych „Ars Chori”, „Dni Cecyliańskie”, „Ciemna Jutrznia”) oraz w różnych miejscowościach archidiecezji lubelskiej (m. in. kilkakrotnie uczestniczył w Łęczyńskich Spotkaniach Chórów oraz w niemal wszystkich tj. w pięciu edycjach Lubelskiego Festiwalu Chórów Parafialnych w kościele Matki Boskiej Różańcowej w Lublinie w latach 2012-2016, 2018). Formą aktywności poza parafialnej były w latach 1995-1996 comiesięczne występy chóru w czasie niedzielnych Mszy św. transmitowanych z kościoła Św. Rodziny przez Katolickie Radio Lublin. Chórzyści łączą swe zamiłowania muzyczne i religijność z upodobaniem do turystyki, czego efektem są coroczne wyjazdy chóru w różne regiony naszej Ojczyzny, głównie do znanych polskich sanktuariów. Dotychczas chór gościł w tak ważnych dla polskiej religijności i kultury miejscach jak Kodeń, Częstochowa, Kalwaria Pacławska, Kałków, Toruń, Licheń, Wąwolnica, Janów Lubelski, Święta Lipka, Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Zakopane, Krasnystaw, Piekary Śląskie, Bardo Śląskie, Wambierzyce, Wrocław, Kazimierz Dolny. Zespół miał też okazję dwukrotnie wystąpić za naszą południową granicą – w czeskim Bozkowie i słowackim sanktuarium maryjnym na Mariańskiej Górze w Lewoczy.
9 czerwca 2007 r. chór „Familia” wraz z siedmioma innymi chórami archidiecezji lubelskiej i Orkiestrą Kameralną Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im K. Lipińskiego w Lublinie wystąpił podczas uroczystej celebry diecezjalnej w 20-tą rocznicę pobytu Ojca św., teraz już świętego Jana Pawła II w Lublinie na Czubach. Stworzony wówczas potężny zespół (w sumie ok. 250 śpiewaków i instrumentalistów) prowadzili Stanisław Czajkowski (dyrygent chóru „Familia”) i Teresa Krasowska (dyrygent Orkiestry). 9 czerwca 2017 roku, podczas uroczystej Mszy św. w 30-tą rocznicę papieskiej pielgrzymki, połączonej z konsekracją kościoła Świętej Rodziny w Lublinie, pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Budzika, chór „Familia” wystąpił obok Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Stanisław Czajkowski ukończył teologię a następnie muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W dziedzinie dyrygentury chóralnej jest uczniem wybitnego artysty, prof. Kazimierza Górskiego. Przedmiotem jego szczególnej pasji i zamiłowania jest muzyka kościelna (zwłaszcza muzyka chóralna a cappella) jako integralny i bardzo istotny element liturgii Kościoła. Jeszcze w trakcie studiów w 1983 r. podjął obowiązki organisty w powstającej wówczas parafii Św. Rodziny w Lublinie i pozostaje na tym stanowisku do dzisiaj. W 1985 r. uczestniczył w Ogólnopolskim Kursie Specjalistycznym dla dyrygentów chórów w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Stanisława Kulczyńskiego. Do końca lat 1980-tych kierował działającą przy parafii Św. Rodziny scholą dziewczęcą „Jutrzenka”. W 1986 r. założył w parafii chór mieszany „Familia”, którym kieruje przez wszystkie lata jego istnienia. Od 1990 r. jest pracownikiem KUL jako bibliotekarz Instytutu Muzykologii. Praktyczne uprawianie muzyki kościelnej łączy z badaniami naukowymi, zwłaszcza nad polską muzyką dawną. Owocem tych badań są artykuły publikowane w periodykach muzykologicznych i Encyklopedii Katolickiej, uczestnictwo w konferencjach naukowych oraz przywracanie do życia zapomnianych kompozycji kościelnych z dawnych rękopisów. Ma w swoim dorobku także kilka kompozycji własnych (m. in. pieśń Bóg bogaty w miłosierdzie ku czci św. Jana Pawła II) oraz opracowań pieśni kościelnych na chór a cappella. W grudniu 2017 r. został przez metropolitę lubelskiego, ks. abpa Stanisława Budzika, odznaczony medalem „Lumen mundi”, przyznawanym osobom zasłużonym dla archidiecezji lubelskiej.