STELLA MARIS

Chór STELLA MARIS parafii pw. Bł. Bpa Władysława Gorala w Lublinie powstał w 2014 roku. Celem zespołu jest przede wszystkim udział w liturgii mszy św. i podkreślanie śpiewem jej uroczystego charakteru. Chór wykonuje repertuar religijny od średniowiecznego chorału gregoriańskiego po współczesne pieśni i utwory religijne. Szczególnie akcentuje w repertuarze rys maryjny, nawiązując do obranej nazwy – tytułu Maryi, Gwiazdy Morza. Aktywnie też zaznacza rys patrona parafii, Bł. Bpa Władysława Gorala, poprzez wykonywanie repertuaru związanego z postacią biskupa oraz biorąc udział w wydarzeniach mu poświęconych. Ważnym wydarzeniem dla chóru jest skomponowanie dla niego przez p. prof. Elżbietę Rakowską Missa brevis ku czci biskupa męczennika Władysława Gorala.
Oprócz oprawy liturgii chór koncertuje w parafii, organizuje koncerty cecyliańskie, papieskie, kolędowe lub z innych okazji. Bierze udział w festiwalach – m.in. od 2015 r. w kolejnych edycjach Lubelskiego Festiwalu Chórów Parafialnych w Parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie oraz od 2020 r. w kolejnych edycjach ARS CHORI w Archikatedrze Lubelskiej. Zespół koncertował m.in. w środowisku lokalnym dzielnicy Wieniawa, w Muzeum Wsi Lubelskiej, w Tomaszowie Lubelskim oraz na Jasnej Górze, a delegacja chóru śpiewała w Ziemi Świętej.

Chór bierze również udział w konkursach. Największe sukcesy chóru to:

  • I nagroda w XIV Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – Żory 2019
  • III nagroda w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie (2019)
  • SREBRNY DYPLOM w III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis (2018) i BRĄZOWY DYPLOM w II edycji specjalnej online w 2021 r.
  • I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach (2016, 2019, 2022) oraz II nagroda w edycji online tego festiwalu w 2021 r.
  • Wyróżnienie (2015), NAGRODA (2016) w Konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej „Ojczyzno moja najmilsza” w Lublinie; oraz III NAGRODA w edycji specjalnej tego konkursu „Miasto moje kochane” z okazji 700-lecia Lublina (2017).

Założycielką i dyrygentką chóru jest Barbara Cedrowska, absolwentka Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Białymstoku. Jest nauczycielem w szkołach muzycznych we Włodawie i Lublinie.

STELLA MARIS 2021