Program:
1. Mieczysław Surzyński – Choral varié op. 50 na organy
2. Johann Sebastian Bach – Chorał: „O Lamm Gottes unschuldig“ BWV 618 na trąbkę i organy
3. Johann Sebastian Bach – Largo z V Koncertu d-moll BWV 596 na organy
4. Tomaso Albinoni – Adagio g-moll na trąbkę i organy
5. Marian Sawa – 2 Preludia organowe na temat pieśni:
- „Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony“
- „Któryś za nas cierpiał rany“
Sawa Ktorys za nas cierpial rany (2)
6. Antonio Vivaldi – Vivace z Koncertu d-moll na trąbkę i organy
Vivaldi Vivace z koncertu d-moll (2)
7. Léon Boëllmann – Prière à Notre-Dame i Toccata z Suity Gotyckiej op. 25 na organy
Wykonawcy:
Gabriela Klauza – organy
Kacper Pazur – trąbka
Wstęp wolny.
Gabriela Klauza
jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na dwóch wydziałach: Pedagogiki Muzycznej i Instrumentalistyki – klasa organów prof. F. Rączkowskiego. Uczestniczyła w kursach mistrzowskiej interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez prof. prof. J. Wunderlicha, J. Ragnery i G. Boveta. Stale koncertuje w kraju i za granicą, biorąc udział w licznych koncertach i festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Występuje z recitalami organowymi oraz w koncertach symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych, prezentując muzykę wszystkich epok na wielkich i małych, zabytkowych i współczesnych instrumentach ważnych ośrodków muzycznych Polsce i za granicą, m. in. w: Anglii, Danii, Niemczech, Izraelu, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie, Włoszech. Dokonała licznych nagrań dla ośrodków radiowych i telewizyjnych Polsce, Danii, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele prawykonań utworów zabytkowych i współczesnych, w tym trzech utworów jej dedykowanych. Jest inicjatorem, organizatorem i kierownikiem artystycznym wielu cyklów koncertowych i festiwali popularyzujących muzykę instrumentalną, wokalną i oratoryjną, jak: „Dobromiejskie Wieczory Muzyczne”, „Koncerty Organowe KUL”, „Dni Muzyki Organowej”, „Lubelskie Forum Sztuki Współczesnej im. W. Lutosławskiego”, „Bliżej Żłóbka“. W latach 1982-1997 prowadziła klasę organów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest profesorem w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego założyła i prowadzi klasę organów oraz muzyki sakralnej. Wykłada też dyrygenturę oraz inne przedmioty muzyczne. Kieruje Zakładem Muzyki Organowej, Sakralnej i Improwizacji. Za swoją działalność artystyczno-pedagogiczną oraz za upowszechnianie kultury została wyróżniona kilkoma odznaczeniami: Nagrodą Prezydenta Miasta Lublina, Medalem Lumen Mundi Abp. Metropolity Lubelskiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej MEN, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę Prezydenta RP.
Kacper Pazur urodził się w 1990 r. w Lublinie. Edukację muzyczną rozpoczął od gry na akordeonie. Naukę gry na trąbce rozpoczął w 2002 roku w klasie prof. Roberta Mrówczyńskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Obecnie jest studentem I roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku, w klasie trąbki as. Mariusza Niepiekło. Regularnie bierze udział w koncertach z Orkiestrą Symfoniczną UMFC, wcześniej z orkiestrą szkolną, a także z Chórem Politechniki Lubelskiej. Grał z orkiestrą dętą z Mełgwi podczas Festiwalu Orkiestr w Niemczech, obecnie wspiera okresowo orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
Jako kameralista bierze udział w koncertach w duecie z organami, m.in. w Białymstoku w ramach Akademickich Koncertów Organowych w 2011 roku, a także podczas I Lubelskiego Festiwalu Chórów Parafialnych w styczniu 2012 r.