Był to rok 2002. Byłem wtedy organistą w kościele p.w. Św. Rodziny i pracowałem jako asystent Jerzego Kukli, w tym czasie pierwszego organisty. Jego osobowość muzyczna bardzo wpłynęła na całe moje życie artystyczne. Ponieważ Pan Jerzy godził obowiązki organisty jeszcze z graniem koncertów i budową organów (w tym czasie, kiedy wyjeżdżał zastępowałem go na mszach), często rozmawialiśmy o organach, repertuarze wykonawczym, technice gry… Jako młody adept klasy organów w szkole muzycznej żywo interesowałem się wszystkimi nowinkami.
Na Boże Narodzenie 2002 roku Pan Jerzy podarował mi swoją autorską płytę „Boże Narodzenie w polskiej muzyce organowej” nagraną na organach Bielska Białej, skąd pochodzi. Płyta była rewelacyjna! To w ogóle była moja pierwsza kompaktowa płyta jaką miałem… Nie posiadałem wtedy jeszcze ani komputera, ani odtwarzacza (wieży), więc słuchałem tej płyty pierwszy raz u znajomych. 🙂 To były czasy… Uderzył mnie od razu niesamowity charakter szczególnie właśnie utworów Nowowiejskiego, których zdecydowana większość jest na tej płycie. Prezentowane tam 3 fantazje tzw. gwiazdkowe op. 9 i 31 (oparte na tematach polskich kolęd) z powodzeniem prezentowały piękne organy Bielska Białej, a pod palcami tego znakomitego wirtuoza brzmiały doskonale. Wieloraki koloryt barw, przenikające się nawzajem swobodne odcinki, narastający nagły dramatyzm i spadek napięcia, a nade wszystko przewijające się tematy polskich kolęd, które Nowowiejski sprytnie i bez niepotrzebnej przesady „cytuje” w tych fantazjach, to chyba najlepszy, krótki opis tychże dzieł. Dają one i słuchającemu i wykonującemu olbrzymią satysfakcję. Postanowiłem zatem się ich nauczyć. Pożyczyłem nuty i wytrwale, przez długi czas studiowałem je, pytając o wiele wskazówek Pana Jerzego. Nowowiejski zawsze był Jego pierwszą miłością w muzyce organowej i do dziś Pan Kukla pozostaje niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie wykonywania jego utworów organowych w Polsce.
Poza nimi na płycie znajduje się też kilka kolęd opracowanych przez Nowowiejskiego lub też napisanych przez niego. Zebrane w op. 20 dwadzieścia kolęd na głos z fortepianem lub organami stanowią istotne ogniwo w polskiej literaturze świątecznej. Z powodzeniem wykona je sopran lub tenor, a akompaniować można zarówno na fortepianie jak i na organach. Na płycie kolędy wraz z Panem Kuklą wykonuje Barbara Bałda. To wszystko doprowadziło mnie do podjęcia decyzji, że stworzę program koncertowy złożony właśnie z 3 fantazji gwiazdkowych Nowowiejskiego przeplatany kolędami z op. 20.
I moje marzenie się spełniło. Poszedłem na studia w Instytucie Muzykologii KUL do klasy organów i przez wszystkie lata nauki organizowałem w Kościele Akademickim KUL koncerty dla studentów i wiernych tego kościoła zapraszając różnych gości – wokalistów i instrumentalistów. Te koncerty w latach 2006-2009 na trwałe wpisały się w historię tego kościoła. Tam, dokładnie w 60 rocznicę śmierci Nowowiejskiego, 18 stycznia 2006 r. wykonałem po raz pierwszy 3 fantazje gwiazdkowe i 6 kolęd z op. 20. Zaprosiłem do śpiewania Agnieszkę Karaś, która wtedy studiowała na KULu i uczyła się prywatnie śpiewać. Koncert odbił się szerokim echem w mieście, a oryginalny i mało wykonywany repertuar organowy stał się dla mnie inspiracją, której jestem wierny do dziś. Koncert z tym repertuarem w całości powtórzyliśmy jeszcze tylko raz, choć elementy programu grywaliśmy często. Kolędy śpiewała wtedy Magdalena Frącek.
Długo szukałem następczyni Agnieszki i Magdy, aż w końcu w 2009 r. pojawiła się Dorota Wapa, która zachwyciła mnie swoim oryginalnym sopranem. Ta absolwentka Studium Organistowskiego już drugi raz podejmie się zaśpiewać 4 kolędy z op. 20, ja zagram 3 fantazje gwiazdkowe na naszych organach w parafii Matki Bożej Różańcowej, poza tym parafialny chór ROSARIUM wykona dwie kolędy Nowowiejskiego: „Noc cicha w śnie”, oraz „Witaj Jezu ukochany”. Zatem w zasadzie cały koncert będzie poświęcony twórczości Feliksa Nowowiejskiego, wielkiego polskiego organisty i kompozytora. Organy zabrzmią więc kolorytem barw i przywołają pastoralny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Mam nadzieję, że repertuar kolędowy Feliksa Nowowiejskiego, z którym wiąże się ta historia dostarczy Państwu wielu osobistych, wewnętrznych przeżyć. Zapraszam zatem do udziału w Koncercie Organowo-Chóralnym I Lubelskiego Festiwalu Chórów Parafialnych w niedzielę, 8 stycznia 2012 r. o godz. 19:00 w parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.
Stanisław Diwiszek
Organista tytularny parafii p.w. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie