O przyjaźniach chóralnych z domieszką odrobiny prywaty, czyli kolejne koła historii…

W Pierwszym Lubelskim Festiwalu Chórów Parafialnych weźmie udział łącznie 14 chórów – parafialnych, akademickich, młodzieżowych. Z ponad połową z nich miałam różnego rodzaju kontakty i trwający do tej pory wielki sentyment. A z dyrygentami – bardzo bliskie relacje, i to na różnych „polach”. Stąd zaproszenie do udziału w Festiwalu.

Chór Cecyliański Parafii Św. Antoniego w Lublinie sama założyłam w 1995 roku. Dotarła do mnie po prostu informacja, że ksiądz proboszcz tej parafii (nie znałam jej zupełnie, nie wiedziałam nawet, w której dzielnicy Lublina leży) chce założyć chór parafialny. Prowadziłam wtedy chór dziecięcy SKOWRONKI i jeździłam na Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie do Bydgoszczy i Warszawy, i swoje, doskonalone wtedy umiejętności chciałam „wypróbować” na bazie chóru mieszanego. Pojechałam do kościoła Św. Antoniego, spotkałam się z ks. Proboszczem Stanisławem Rogiem, zrobiłam nabór do chóru i zaczęliśmy działać. Niestety, współpracę z tym chórem musiałam zakończyć w 2006 roku z powodu poważnych problemów ze zdrowiem, ale rozstaliśmy się w wielkiej przyjaźni, która utrzymuje się do dzisiaj, a ks. Proboszcza wspominam jako najwspanialszego ze wszystkich moich dotychczasowych Szefów. Pani Małgosi Świecy przekazałam chór z nadzieją, że utrzyma zespół na dobrym poziomie, bowiem poznałam ją wcześniej – najpierw jako moją studentkę, potem jako dyrygenta jednego z chórów dziecięcych Programu „Śpiewająca Polska”, którego jestem koordynatorem na region lubelski.

Z chórem FAMILIA parafii Św. Rodziny poznałam się na spotkaniach chórów parafialnych w Łęcznej, gdzie jeździłam z chórem parafii Św. Antoniego. Spotykaliśmy się tam kilkakrotnie, potem byłam zapraszana na ich występy w rodzimej parafii, a nawet dyrygowałam nimi na ich prośbę na pogrzebie jednego chórzysty pod nieobecność dyrygenta. Dyrygent, pan Staszek Czajkowski, pracuje też od wielu lat jako bibliotekarz w Instytucie Muzykologii KUL, gdzie prowadziłam jakiś czas temu Zespół Instrumentalny i uczyłam dyrygowania.

Z chórem IUBILAEUM parafii Wieczerzy Pańskiej (księży Pallotynów) także poznałam się, i potem kilkakrotnie spotykałam na tych samych spotkaniach chórów parafialnych w Łęcznej. Dyrygent, pan Tomek Orkiszewski, jest jednocześnie Szefem Wydawnictwa Muzycznego Polihymnia, które wydało moje publikacje, a obecnie zostało sponsorem Festiwalu nieodpłatnie drukując nam programy.

Chóry: SALVE REGIS parafii Chrystusa Odkupiciela w Świdniku oraz STELLA parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Końskowoli prowadzi moja prywatna córka Agata. Poszła w moje ślady, skończyła tę samą szkołę podstawową, średnią, tę samą Uczelnię, co ja, już na pierwszym roku studiów zastępowała mnie dyrygując Chórem Cecyliańskim podczas moich kłopotów zdrowotnych, i już wtedy zapowiadała się na dobrą dyrygentkę. Po ukończeniu studiów postanowiła także założyć chór parafialny.

Z Chórem KANTYLENA III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej oraz z jego dyrygentem, panią Małgosią Nowak, znamy się bardzo długo. Studiowałyśmy razem na tym samym roku we Wrocławiu, w Lublinie utrzymałyśmy dalej kontakty, pani Małgosia poprosiła mnie o współpracę przy chórze SKOWRONKI, który prowadziła, a który później przejęłam. Potem założyła chór młodzieżowy, właśnie Kantylenę, którą też miałam okazję dyrygować, wykonując „Stabat Mater” Pergolesiego z Zespołem Instrumentalnym Muzykologii KUL. Teraz cały czas współpracuję z panią Małgosią, bo obie opiekujemy się regionem lubelskim Programu „Śpiewająca Polska”.

Chór ERGO CANTEMUS! II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie jest właśnie jednym z chórów „Śpiewającej Polski”, a nawet powstał dzięki temu Programowi. Dyrygentka chóru, pani Ania Waligóra, „wzrastała” razem z Programem. Jako studentka pani Małgorzaty Nowak na UMCS była najpierw wolontariuszem przy prezentacjach chórów, a następnie przejęła chór w „Zamojskim”. Zespół pod jej ręką niesamowicie się rozwinął, wiele koncertuje, zdobywa nagrody, na nasz Festiwal przyjedzie prosto z Konkursu Kolęd w Będzinie, do którego zakwalifikował się kolejny już raz. Miałam przyjemność współpracować przez chwilę z tym chórem nie tylko jako koordynator Śpiewającej Polski, ale też jako korepetytor.

Dyrygent Chóru Akademickiego Uniwersytetu Przyrodniczego Mirosław Ziomek zaprosił mnie do współpracy jesienią tego roku akademickiego. Uczestniczę w próbach, miałam nawet okazję i przyjemność dyrygować „gościnnie” podczas koncertu z cyklu „Triduum Cecyliańskie” organizowanego przez PZChiO. Mam nadzieję, że takie „okazje” nadarzą się niejeden raz…

Z dyrygentem Chóru Akademickiego Uniwersytetu Medycznego Moniką Mielko-Remiszewską znam się jeszcze od szkoły średniej. Obecnie najczęściej współpracujemy przy organizacji koncertów przez Zarząd Oddziału Lubelskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, w którym pani Monika pełni funkcję Dyrektora Artystycznego, a ja Sekretarza Zarządu Oddziału. Chórem Uniwersytetu Medycznego miałam okazję dyrygować we wspólnym wykonaniu podczas tego samego koncertu ku czci Św. Cecylii, o którym pisałam w związku z chórem Uniwersytetu Przyrodniczego.

Jak widać, przy bardzo prężnie działającym ruchu chóralnym na Lubelszczyźnie, kontakty między zespołami i dyrygentami są bardzo bliskie i częste. Tutaj pokazałam mały, bardzo prywatny „wycinek” , a chórów mamy dużo więcej, i parafialnych, i akademickich, i szkolnych, wiele niesamowitych imprez, wielu prężnych organizatorów i osobowości. Mam nadzieję, że przy kolejnych edycjach Festiwalu uda się zaprosić i te same, i jeszcze inne chóry, aby upowszechniać ten, jedyny w swoim rodzaju, zbiorowy śpiew, i zdobywać jeszcze więcej wiernych słuchaczy wśród mieszkańców Parafii, Miasta i Regionu.

Barbara Pazur – Dyrektor Artystyczny Lubelskiego Festiwalu Chórów Parafialnych