Chór Św. Cecylii z parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie został powołany we wrześniu 2010 roku. Jego pomysłodawcą oraz inicjatorem był ks. Proboszcz Eugeniusz Zarębiński, pełniący również zaszczytną funkcję Krajowego Duszpasterza Kolejarzy. Opiekę artystyczną przejęła Małgorzata Rudnicka.
Repertuar zespołu obejmuje utwory sakralne tematycznie związane z całym rokiem liturgicznym. Chór poza działalnością parafialną występował podczas Koncertów Adwentowych w Kościele Rektoralnym w Lublinie, a także w cyklu koncertów organizowanych przez PZCHiO w Archikatedrze Lubelskiej. Były to: Ciemna Jutrznia, Triduum Cecyliańskie i Ars Chori. Chór brał również udział w II, V i VI Lubelskim Festiwalu Chórów Parafialnych w kościele MB Różańcowej w Lublinie.
22 listopada 2015 roku miał miejsce Uroczysty Koncert Jubileuszowy wieńczący 5-letnią pracę artystyczną zespołu. W styczniu 2016 roku zostało dokonane pierwsze nagranie płyty kolędowej Chóru Św. Cecylii, pt. Raduj się świecie.
We wrześniu 2016 roku odbyło się pierwsze zgrupowanie Chóru w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, którego głównym założeniem była integracja, a także Koncert w Kościele Farnym wieńczący szóstą rocznicę działalności artystycznej.
Szczególnym wydarzeniem w historii zespołu był występ podczas Mszy Św. Radiowej w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie, który odbył się 12 listopada 2017 roku.
Małgorzata Rudnicka – dyrygentka, śpiewaczka. Edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Lublinie, w klasie skrzypiec, otrzymując dyplom muzyka instrumentalisty. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie dyrygentury chóralnej oraz specjalizacji pedagogicznej kształcenia słuchu. Śpiew solowy ukończyła na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Swój warsztat wokalny doskonaliła podczas Mistrzowskich Kursów Wokalnych m.in. z: Raffaele Cortesi (Parma, Italia), Stefano Ragni (Perugia, Italia). Brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Wokalno-Scenicznych „Opera – connecting people” w Łodzi. W 2012 roku zdobyła wyróżnienie w Konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. R. Kaczorowskiego „Ojczyzno moja najmilsza” w Lublinie.
Artystka bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą. Wykonuje muzykę wokalną różnych epok i stylów. W swoim repertuarze posiada utwory z gatunku muzyki sakralnej, oratoryjno – kantatowej, operowej, operetkowej oraz pieśniarskiej. Wykonała partie solowe w takich dziełach m.in. jak : M. Palmeri – Misatango – Misa a Buenos Aires, J. Szopiński – Missa Brevis, F. Schubert – Msza G-dur, A. Chlondowski – Missa In Honorem s. Andreae Bobola op. 73, K. Naklicki – Krótka Msza Dziecięca.
W latach 2006-2011 współpracowała z Teatrem Muzycznym w Lublinie, biorąc udział w licznych spektaklach musicalowych, operetkowych i operowych (G. Verdi – La Traviata, G. Bizet – Carmen, S. Moniuszko – Straszny Dwór).
Występowała podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego Belcanto w Nałęczowie oraz IX Festiwalu Intermezzo i Opery Buffa w Martinsicuro (Italia).
Jako studentka zdobyła wyróżnienie w II konkursie Dyrygentów Chóralnych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W latach 2006-2008 prowadziła Chór II L.O. im. H. Zamojskiego w Lublinie, w projekcie zleconym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. Zespół zdobył I miejsce w IV Międzyszkolnym Festiwalu Pieśni i Piosenki w Lublinie.
Od 2010 roku jest kierownikiem artystycznym oraz dyrygentem Chóru Św. Cecylii w Lublinie. Zespół występował w cyklu koncertów organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr: Ciemna Jutrznia, Triduum Cecyliańskie, Ars Chori, a także podczas Koncertów Adwentowych oraz Lubelskiego Festiwalu Chórów Parafialnych. Pierwsza płyta zespołu zatytułowana jest „Raduj się świecie”. 12 listopada 2017 roku Chór wystąpił w kościele św. Krzyża w Warszawie, podczas Mszy Św. Radiowej.
Małgorzata Rudnicka poza działalnością artystyczną zajmuje się także pracą pedagogiczną. Prowadziła zajęcia dydaktyczne w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (kształcenie słuchu, czytanie partytur) oraz w Szkole Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Lublinie. Obecnie prowadzi zajęcia z emisji głosu na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie, na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca.
Od 2016 roku jest redaktorem kwartalnika „Muzyka w Liturgii” w Wydawnictwie Muzycznym POLIHYMNIA w Lublinie. Współpracowała również z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako specjalista ds. muzyki (Wydział nadzoru nad instytucjami artystycznymi) w Departamencie Narodowych Instytucji Kultury.
Od października 2017 roku jest śpiewaczką Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie.